fbpx

Jak se zbavit pigmentových skvrn?

Pigmentové skvrny jsou takové vděčné téma. Už to totiž dávno není, co to bývalo. Dopad slunečního záření je intenzivnější, vnější faktory jsou různé a tak stále přibývá žen, které tohle téma řeší. Že se pigmentové skvrny týkají jenom starších ročníků už není vůbec pravda. Tak se se mnou pojďte trochu podívat, co se s tím dá dělat, jestli už taky do téhle kategorie “objevila jsem nějakou pigmentovou skvrnu” patříte. 

Jak vlastně pigmentové skvrny vznikají? 

Za jejich vznik může zvýšená aktivita buněk, tzv. melanocytů, které vyrábějí přírodní barvivo melanin. Ten se samozřejmě v kůži přirozeně vyskytuje a dodává jí nejen barvu, ale spolu s ní i přirozenou ochranu proti UV záření. Prakticky to znamená, že čím tmavší pokožku máte, tím lépe jste chráněni před slunečním zářením. Pokud se ale melaninu začne tvořit víc, než je zdrávo, nebo v případě, že se v kožních buňkách tvoří nerovnoměrně, vznikají jeho shluky a následně tmavé skvrny. Navíc s postupem věku sice klesá počet melanocytů, za to se ale zvětšuje jejich velikost a tvorba barviva je tak více lokalizovaná, což je právě jedním z důvodů, proč jich s postupem věku nacházíme na obličeji nebo i jinde po těle víc a víc. 

Kdo za to může? 

To, že s pokročilejším věkem pigmentových skvrn přibývá, jsme si už vysvětlili. Ale jak to, že se nevyhýbají ani mladším generacím? Asi tušíte, že hlavním spouštěčem pro tvorbu melaninu by mohlo být sluneční záření. A tušíte správně. To je také důvodem, proč se dnes všude mluví o nebezpečí při nadměrném opalování, kdy si mimochodem kromě nějaké skvrny můžete uhnat i něco horšího. Sluneční paprsky a UV záření jsou dnes mnohem intenzivnější než tomu bylo kdysi, takže argumenty, že naše babička se vždycky opalovala a nic se jí nestalo, nejsou úplně na místě. Kromě slunečního záření má ale na vznik pigmentací vliv i genetika nebo třeba hormony. Není žádnou novinkou, že skvrny často vznikají při užívání hormonální antikoncepce nebo třeba v těhotenství. Dobrá zpráva je, že pokud tyhle vnější faktory odstraníte (jakože vysadíte antikoncepci a nebo porodíte), pigmentace zmizí. Pokud máte poruchy pigmentace v rodině, tak je potřeba jít na to trochu od lesa a začít s prevencí a případnou léčbou včas! 

A ještě jedna poznámka. Příčinou vzniku skvrn můžou být i různá poranění, akné, ale třeba i laser nebo chemický peeling. I tady platí pravidlo: zbavit se příčiny a začít se správnou péčí a hojením. 

A co teď? 

Otázkou zůstává, co dělat, když už jste nějakou tu pigmentovou skvrnu na obličeji objevily. Jak se jí teď zbavit? Moje první rada zní: Pokud máte nastavenou pravidelnou péči o pleť, která vám funguje a vyhovuje, neměňte ji celou, ale jenom něco přidejte. Co konkrétně by to mělo být? Rozhodně sérum a peeling (případně maska), které budou cílit na řešení pigmentací a sjednocení barevného tónu pleti. Sérum obsahuje koncentrovanější účinné látky, které jsou schopné proniknout hlouběji do pokožky, takže výsledky uvidíte rychleji. Při výběru toho správného hledejte ingredience jako jsou AHA kyseliny, retinol, vitamín C, kyselina kojová nebo kyselina diglucosyl-gallová, která je považovaná za jednu z nejúčinnější v redukci pigmentací. Peeling nebo maska pak celý proces podpoří, protože pomáhají odstraňovat odumřelé kožní buňky a urychlují jejich obnovu. Krom toho pokožku krásně vyhladí a zjemní. 

Nezapomeňte na základní pravidlo

Jednu věc byste ale měli mít stále na paměti. Nikdy, ale opravdu nikdy, byste ve svém rituálu péče o pleť neměli vynechávat ochranu před slunečním zářením. Ať je léto nebo zima. Je jasné, že v létě sáhnete po větším ochranném faktoru, ale ani v zimě byste ho neměli ignorovat, protože byť se to nezdá, i když je pod mrakem, škodlivé paprsky tady pořád jsou. Takže váš denní krém (případně make-up) by měl mít SPF faktor minimálně 15. Jakmile vyjedete do hor, už bych sahala po nějakém vyšším. Věřte mi, je to ta nejlepší a někdy i jediná prevence, kterou můžete udělat.

Máte nějaké konkrétní dotazy? Nebojte se a napište. Jsem tu pro vás!

Vaše

 

PS: Produkty na fotkách jsou od Jafra Cosmetics. Najdete tu kompletní řadu s názvem Luna Bright, které je zacílená přímo na řešení a redukci pigmentových skvrn. Chcete-li si do své péče doplnit pouze sérum, sáhnout můžete po Koncentrovaném rozjasňujícím séru, které má skvělé výsledky. Pokud potřebujet pleť pouze rozjasnit a sjednotit barevný tón, stačit vám bude Royal Revitalize sérum s vitamínem C. A kdybych vám měla poradit jen jedinou masku nebo peeling, byla by to tahle vulkanická Royal Revitalize.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým přátelům:

Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj!

Jmenuju se Vlaďka

Pomáhám ženám, aby vypadaly dobře zvenku a cítily se co nejlépe uvnitř. Jsem life kouč, lektorka kurzů, výživový poradce a kreativní duše, která musí neustále něco vymýšlet a tvořit. Rukama i hlavou. Rozhodla jsem se, že chci pomáhat dalším ženám na cestě k lepšímu životu a většímu sebevědomí a proto jsem vytvořila projekt #zazivotkrasnejsi.

top články

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Průvodce, jak správně vybírat kosmetiku

Začněte třeba tady...

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Návod, jak okamžitě zrychlit metabolismus

Chcete

něco navíc?

Co takhle pravidelné tipy, bonusy a velká dávka motivace a inspirace? To všechno pro vás totiž mám! Stačí, když mi tu necháte váš mail a všechno budete mít z první ruky. 
Na co všechno se můžete těšit? 
  • každý týden jeden mail 
  • bonusy a návody zdarma (tipy z kosmetiky a péče o pleť, recepty, zdravý životní styl, osobní rozvoj…) 
  • slevové kódy jen pro vás
  • další rady, pokud budete potřebovat s něčím pomoct