fbpx

5 důvodů, proč diety nefungují

Mám tak trochu pocit, že slovo “dieta” funguje jako zaklínadlo. Jakmile se do nějaké jednou pustíte, rázem se ocitnete v začarovaném kruhu, ze kterého se dá jen horko těžko vystoupit. Ať už totiž začnete zkoušet jakoukoli, každá slibuje zázraky, jenže většinou ten zázrak trvá jenom chvilku. A my na to stejně vždycky skočíme a pak se nestačíme divit. Pokaždé přesvědčujeme sami sebe, že tohle bude fungovat, že teď už to bude natrvalo, a že tenhle způsob vypadá jako ten nejlepší. Začínáme s obrovským odhodláním, plni očekávání skvělých výsledků a slibovaných zázraků. Jenže velmi často se nekoná nic, a nebo jen na krátkou dobu. Prvotní nadšení záhy vystřídá neúspěch, pak zklamání a nakonec frustrace a pocity viny. A jako kdyby toho nebylo málo, přijdou nás navštívit i nějaká kila navíc, která jsme před tím ani neznali. Ale proč to tak je? Proč většina diet končí fiaskem a my se ocitáme pořád na začátku. A zkoušíme další, jiné a lepší diety nebo výživové směry, které slibují, že teď už to bude vážně naposledy. 

Já sama jsem si na vlastní kůži vyzkoušela kde co. Vlastně bych mohla říct, že dieta byla mojí (né úplně dobrou) parťačkou většinu mého života. Svojí kariéru chronické dietářky jsem nastartovala už ve 14 letech. Musím říct, že jsem si vedla celkem slibně, a po několika letech bez jídla jsem skončila s diagnózou mentální anorexie a bulimie na léčení (celý článek si můžete přečíst tady). Pak jsem si to pro jistotu ještě zopakovala po pár letech, ale moje diagnóza už byla trochu odlišná. I potom jsem ale ve svojí velmi dobře nastartované “kariéře” pokračovala a zkoušela různé směry a diety, ve snaze udržet si svoji váhu. Pořád jsem tak nějak měla podvědomě zafixováno v hlavě, že po jídle se prostě přibírá. Několik let jsem se dokonce stravovala Low carb a jedla jsem absolutní minimum sacharidů. Jenže pořád mi prostě nebylo dobře. Ani psychicky, ani fyzicky. Věděla jsem, že je něco špatně a že musím něco změnit, ale nevěděla jsem co. Chtěla jsem začít víc sportovat, ale upřímně, neměla jsem na to vůbec energii! A pak mi moje trenérka řekla posvátnou větu: “Abys mohla začít něco dělat a formovat svaly, musíš si je nejdřív vyžrat.” A tahle věta mi jednoduše změnila život. Začala jsem mnohem víc studovat výživu, udělala si několik kurzů a začala dělat věci jinak. Můj postoj k jídlu i k tělu se změnil o 360 stupňů. A můj život se převrátil vzhůru nohama. Doslova. Našla jsem totiž to, co jsem hledala většinu svého života. Svobodu. Svobodu v jídle a pozitivní přístup k vlastnímu tělu! A věřte mi, že tohle vám žádná dieta nezaručí. Ptáte se proč? Tady máte hned několik důvodů… 

JE TO V HLAVĚ

Ať chcete nebo ne, je to tak. To, jak o jídle přemýšlíte, jaký k němu máte vztah, jak se u jídla cítíte nebo jaké máte s jídlem spojené emoce, má obrovský vliv na to, jak jíte, jak se cítíte i jak vypadáte. Věřte mi, že dokud budete brát jídlo jako nepřítele, tak budete mít pořád pocit, že je proti vám. Musíte přestat s jídlem soupeřit a dostat se na jeho stranu. Pokud si nesrovnáte svůj vlastní vnitřní přístup k jídlu jako takovému, nic se nezmění. Proto je potřeba začít ve své hlavě. Ať už chcete jíst víc zdravě, mít víc energie nebo chcete konečně zhubnout a váhu si udržet, musíte začít o jídle přemýšlet víc pozitivně, brát ho jako parťáka. Jako něco, co vašemu tělu dodává energii, živiny a všechny důležité látky, aby mohlo správně a dlouhou dobu fungovat. Jídlo je prostě kámoš! 

ZÁZRAKY NA POČKÁNÍ 

Znáte to! Včera už bylo pozdě. A v tomhle směru to platí dvojnásob. Když už se rozhodneme, že chceme něco změnit nebo třeba zhubnout, chceme to hned. A chceme taky hned vidět výsledky. Proto se většina lidí rozhodne raději pro nějakou drastičtější verzi diety, která slibuje zázraky během krátké doby. Je přece mnohem jednodušší vydržet něco pár týdnů než měnit svoje návyky na celý život. Jenže v tom je právě ten problém. Všechny diety, restrikce a výživové směry fungují jen krátkodobě. Možná, že díky nim i nějaké to kilo zhubnete, ale rozhodně se nenaučíte o jídle přemýšlet, takže jakmile se vrátíte zpátky do vašeho režimu, jste zase tam, kde jste byli. Na začátku! A navíc. Všechny tyhle způsoby, kde se vysazují třeba i celé skupiny potravin nebo je váš denní kalorický příjem nastaven velmi nízko, způsobí akorát to, že se vaše tělo dostane do úsporného režimu, zpomalí se metabolismus, začnou se spalovat svaly namísto tuku, a jako bonus pak přiberete ještě nějaké to kilo navrch. Takhle nějak jste si to představovali? 

JEDNA PLUS JEDNA BUDOU VŽDYCKY DVĚ 

Tohle prostě neoblafnete. Už jste možná někde slyšeli, že pokud chcete nějaké to kilo zhubnout a má-li být vaše dieta nebo výživový směr účinný, musíte se dostat do kalorického deficitu, což prakticky znamená, že váš kalorický příjem musí být menší než váš výdej. Jinými slovy, že musíte víc energie vydat, než jí přijmete (sníte) ve formě jídla. Tahle rovnice prostě funguje vždycky! Takže to, že vysadíte třeba sacharidy (nebo lepek, mléko atd.) nebo budete jíst jenom v nějakém časovém okně, vůbec neznamená, že automaticky zhubnete. Někdy se dokonce může stát úplný opak. Pokud totiž úplně vysadíte třeba sacharidy (jako je to u Low carb stravování nebo keto diety), chybějící energii musíte doplnit z bílkovin a tuků. Jenže tuky mají dvakrát víc energie než sacharidy, nemluvě o tom, že vás tolik nezasytí. Velmi snadno pak tedy sníte víc, než byste měli. Dalším neblahým aspektem je i fakt, že vám ve stravě bude chybět dostatek vlákniny, která je důležitá nejen při hubnutí, ale především je celkem zásadní pro vaše zažívání a střeva. A to už se vůbec nezmiňuju o nepříjemnosti související s nadbytkem bílkovin ve stravě, který výrazně zatěžuje ledviny a může mít za následek i zdravotní komplikace. 

ZÁKON HLADU 

Ruku v ruce s předchozími dvěma body jsou i časté chutě, které vás mohou přepadat, pokud absolutně vyloučíte některé potraviny z jídelníčku nebo bude váš denní příjem jídla příliš nízký. Je to totiž celkem logické. Vaše tělo prostě potřebuje energii a ten, kdo potřebuje celkem zásadní množství energie ve formě cukru, je váš mozek. Jenže, když máte nevyváženou stravu, a máte jí málo, váš mozek se začne hlásit o potřebnou dodávku cukrů. A v tu chvíli vám pravděpodobně neporadí, že si máte dát zdravou svačinku plnou komplexních sacharidů, bílkovin a vlákniny. Mozek na vás bude ječet, že chce cukr hned. Automaticky potom v takových situacích sáhnete po něčem sladkém a nezdravém. S tím samozřejmě souvisí i kolísání hladiny krevního cukru. Dodávka rychlého cukru totiž způsobí vyplavení většího množství inzulinu a ten srazí cukr v krvi zase hodně nízko, čímž se opět vaše tělo začne hlásit o cukr, aby se hladina srovnala. A zase jste v začarovaném kruhu, kdy vám skáče cukr v krvi sem a tam a vy máte pořád na něco chuť. 

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JSTE VY

Tohle by měla být vaše mantra. Žádná dieta ani výživový směr totiž neberou v potaz vaše individuální potřeby, váš každodenní režim, vaše rituály, stravovací preference a chutě, pracovní nasazení, fyzickou aktivitu, potřebu spánku a další a další faktory. Jediná cesta k trvalému úspěchu a ke svobodě v jídle vede přes přirozený způsob stravování a vyvážený a plnohodnotný jídelníček, který bude na míru vyhovovat právě vám. Jenže i když vám ho sestaví nějaký výživový poradce nebo si na pár týdnů objednáte krabičky, nemusí to být cesta k úspěchu. Pořád na vás totiž bude číhat hrozba, co se stane, až se vrátíte zpět do svých zajetých kolejích. Vaše tělo znáte nejlépe vy. A když pochopíte, jak vaše tělo funguje a co potřebuje, naučíte se mu to dát a nebudete si nic zakazovat, máte vyhráno. 

Teď už záleží jenom na vás, jestli příště vsadíte na nějakou zaručenou dietu, nebo se rozhodnete jít přirozenou cestou a změnit věci jednou provždy. A nemusíte na to být vůbec sami. Takže jestli potřebujete pomocnou ruku, tady jí máte. V online kurzu JÍDLEM K LEPŠÍMU ZDRAVÍ A HEZČÍMU TĚLU se naučíte nejen to, jak najít motivaci a změnit svoje přesvědčení v hlavě, ale i to, jak konečně najít rovnováhu v jídle a dosáhnout svých cílů, aniž byste se museli nějak výrazně omezovat nebo vyřazovat celé skupiny potravin. A já vás tam ráda přivítám!

Vaše

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým přátelům:

Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj!

Jmenuju se Vlaďka

Pomáhám ženám, aby vypadaly dobře zvenku a cítily se co nejlépe uvnitř. Jsem life kouč, lektorka kurzů, výživový poradce a kreativní duše, která musí neustále něco vymýšlet a tvořit. Rukama i hlavou. Rozhodla jsem se, že chci pomáhat dalším ženám na cestě k lepšímu životu a většímu sebevědomí a proto jsem vytvořila projekt #zazivotkrasnejsi.

top články

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Průvodce, jak správně vybírat kosmetiku

Začněte třeba tady...

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Návod, jak okamžitě zrychlit metabolismus

Chcete

něco navíc?

Co takhle pravidelné tipy, bonusy a velká dávka motivace a inspirace? To všechno pro vás totiž mám! Stačí, když mi tu necháte váš mail a všechno budete mít z první ruky. 
Na co všechno se můžete těšit? 
  • každý týden jeden mail 
  • bonusy a návody zdarma (tipy z kosmetiky a péče o pleť, recepty, zdravý životní styl, osobní rozvoj…) 
  • slevové kódy jen pro vás
  • další rady, pokud budete potřebovat s něčím pomoct