fbpx

10 tipů, jak se dostat zpátky do formy (a svojí postavu do plavek)

Taky se vám zdá, že i když se život za poslední rok trochu zpomalil, vaše ručička na váze se nějak nebezpečně zrychlila a začala se nepozorovaně naklánět směrem doprava? Nebo jste jí možná dokázaly během všech těch lockdownů udržet na svém místě, přesto ale máte pocit, že s přicházejícím létem a s odhazováním svršků by stálo za to ještě trochu vyladit svoji formu a udělat něco nejen pro svoje tělo, ale i pro svoje zdraví? V podstatě je celkem jedno, jestli patříte do první nebo do druhé kategorie (a nebo se vás netýká ani jedna), mnohem důležitější totiž je, zvolit tu nejlepší a nejefektivnější cestu, abyste dosáhly výsledků, po kterých toužíte, a zároveň ale eliminovaly zbytečné neúspěchy a zklamání. Takže než se vrhnete k displeji svého telefonu a začnete googlit, která dieta je teď před létem ta nejúčinnější, nebo než se rozhodnete zkopírovat redukční jídelníček, který nedávno sdílela na Instagramu jedna známá influencerka, která vypadá opravdu skvěle, dejte mi šanci a chvíli mě poslouchejte (nebo spíš pokračujte ve čtení). 

Možná vás zklamu, ale věřte, že žádné zkratky a ani zázračné diety, které vás přes noc zbaví přebytečných kil a zajistí postavu super modelky neexistují. Kdyby to tak bylo, pravděpodobně bychom se všechny právě teď procházely po přehlídkových molech v bikinách a žádnou z nás by netrápila nějaká ta kila navíc. Co ale funguje s naprostou jistotou je, zachovat si zdravý rozum, nastavit si smysluplný režim a především začít opravdu něco dělat. Pro jistotu ještě znova připomínám! Nechtějte zázraky na počkání. Nemusíte hned uběhnout maratón. Stačí, když začnete do svého každodenního režimu zařazovat drobné změny, které pro vás ale budou přirozené, dlouhodobě udržitelné a u kterých se nebudete zbytečně trápit nebo týrat hlady. Tohle je jediná cesta nejen, jak se z toho všeho nezbláznit, ale především jak opravdu dosáhnout trvalých výsledků namísto dalšího zklamání. Takže! Jestli je tohle přesně to, co byste teď vážně přály, dala jsem pro vás dohromady rozumný návod, jak takové změny dosáhnout. 

1. Co vlastně doopravdy chcete? 

Ještě než se pustíte do nějakého ladění jídelníčku a zkoumání toho, co máte a nemáte jíst, v klidu si sedněte a zamyslete se, čeho vlastně chcete dosáhnout. Jaký je váš cíl? A teď mám na mysli, jaký je váš cíl doopravdy? Jak konkrétně by to mělo vypadat až svého cíle dosáhnete? Možná se vám zdá, že až zbytečně moc vyptávám, ale když nevíte, kam jdete, těžko tam můžete dojít. Je totiž celkem rozdíl, když řeknete kamarádce, že se potkáte zítra v Praze, nebo když jí řeknete, že se potkáte zítra v deset dopoledne v pražských Holešovicích, kde je v Osadní ulici super kavárna. V prvním případě byste svojí kamarádku hledaly asi horko těžko. A jestli chcete udělat něco pro sebe, nestačí říct, že chcete zhubnout pár kilo nebo třeba jen upravit jídelníček. Bude to chtít trochu konkrétnější cíl. Takže třeba: “Do prvního července chci vážit 65 kilo a začít třikrát týdně běhat 3 km.” Takhle zní jasný a měřitelný cíl, kterým dáváte své hlavě jasný signál, kam chcete směřovat. 

2. Proč to vlastně chcete? 

Hned jakmile si definujete váš cíl, je potřeba si odpovědět na otázku “PROČ”. Proč to vlastně chcete? Z jakého důvodu byste měly začít? A jak to bude vypadat, až svého cíle dosáhnete? Když si správně odpovíte na otázku proč a popřemýšlíte nad tím, jakou chcete, aby vám to přineslo změnu do života, najdete tu nejlepší motivaci uvnitř sama sebe! A to vás dovede k výsledkům, po kterých toužíte. 

3. Nevaž se, odvaž se 

Z vlastní zkušenosti vám můžu potvrdit, že váha je největší nepřítel a leckdy vás dokáže pěkně vynervovat. Myslete na to, že číslo na váze je pořád jenom číslo! Může ho ovlivnit spousta věcí a rozhodně to nejsou jenom hormony nebo váš cyklus. Takže moje rada zní, stanovte si jeden den v měsíci, kdy svoji váhu zkontrolujete a na zbytek měsíce ji zamkněte někam do skříně. Mnohem lepší službu si uděláte, když vezmete krejčovskou míru a místo vážení se budete radši měřit. Je jasné, že pokud se začnete víc hýbat, váha může klidně stagnovat, ale centimetry vám půjdou dolů. 

4. Nevynechávejte celé skupiny potravin 

Tohle je největší chyba, kterou ženy dělají, když chtějí rychle zhubnout. A obrovská marketingová a reklamní masáž na všechny ty ketodiety, low carb stravování nebo nesmysly o lepku tomu moc nepřispívají. Věřte mi! To, že kompletně vysadíte sacharidy nebo přestanete jíst lepek není záruka toho, že zhubnete. Aby šla vaše váha dolů musíte snížit energetický příjem a zvýšit energetický výdej. Ale to, že přestanete jíst pečivo a začnete si chybějící energii doplňovat nadměrnou konzumací bílkovin nebo tuků (byť těch “na oko” zdravých) není řešení. Docílíte tím jediného! Utratíte spoustu peněz, rozhodíte si zažívání a koledujete si o poškození ledvin. Takže takhle ne, milé dámy! 

5. Přidejte bílkoviny, zeleninu a ovoce

Jestli na to chcete jít chytře a chcete docílit dlouhodobého efektu namísto toho, aby vás po pár týdnech dřiny přišel navštívit kámoš jménem “jo-jo efekt”, dbejte především na dostatek bílkovin ve vaší stravě a ke každému jídlu si dopřejte porci zeleniny. Mlsání můžete vyměnit za ovoce a uvidíte, že i takové drobné změny vám přinesou pozitivní výsledky. 

6. Zbavte se skrytých kalorií

Milujete ledový kafe? Nebo rádi popíjíte během dne různé ovocné džusy? I když se třeba džusy tváří celkem zdravě a i když si dáte čerstvě vymačkaný fresh, který je bez přidaného cukru, pořád je to spousta ovocného cukru a kalorií navíc. Zkuste džusy vyměnit za čistou vodu, kterou si můžete ochutit třeba nakrájeným ovocem, bylinkami, okurkou nebo mraženým lesním ovocem. Ještě hůř než džusy na tom jsou různé ledové kávy. Když si dáte jedno takové frappé ve Starbucksu a přidáte k tomu třeba ještě nějakou příchuť, rázem vypijete celý svůj oběd. A i když si dáte ledovou kávu, ve které sice nebude zmrzlina, ale bude udělaná z plnotučného mléka, můžete v jednom kelímku spořádat víc než 10 g tuku. A to už je pořádná porce. Teplé počasí samozřejmě také trochu víc láká k posezení s přáteli a k různým grilovačkám, kde se to neobejde bez alkoholu. I tady byste se měly držet zkrátka a pokud už si nějakou tu skleničku chcete dopřát, zůstaňte u kvalitního suchého vína a nezapomínejte doplňovat čistou vodu. 

7. Hýbejte se, kde to jen jde 

Nemusíte hned začít běhat 10 km každý den, ale každý krok se prostě počítá. A bez pohybu jde shazování kil vždycky mnohem hůř. Najděte si aktivitu, která vás bude bavit a zkuste ji postupně zařazovat do svého pravidelného režimu. A mezitím můžete začít víc chodit na procházky, přestat jezdit výtahem nebo vystoupit o zastávku dřív, když jedete do práce. Nejen, že spálíte víc kalorií, ale zároveň si pročistíte hlavu a uděláte něco pro sebe. 

8. Nebuďte na to samy 

Ve dvou se to lépe táhne. Je to sice otřepaná fráze, ale dost pravdivá. A když budete mít vedle sebe někoho, kdo vám fandí, kdo vás podporuje a kdo s vámi bude třeba i sdílet další tipy ohledně zdravého životního stylu, budou se vám jakékoli změny zavádět snadněji. A co víc! Bude vás to i mnohem víc bavit. Tak se porozhlédněte kolem sebe a zkuste si najít parťáka nebo třeba nějakou skupinu, do které se můžete přidat. A pokud si třeba nejste jisté, jak přesně se pustit do hubnutí nebo do změny stravování, nebojte se říct si o pomoc a klidně mrkněte na můj kurz, který změnil život už desítkám žen. 🙂

9. Zapisujte

Dokud to nezkusíte, neuvěříte, jak moc tohle funguje. Když si totiž začnete zapisovat, co doopravdy za den sníte, dokážete odhalit většinu chyb, které ve vašem jídelníčku a stravovacím režimu jsou. A možná se budete hodně divit. Takže, než tuhle variantu odsoudíte, zkuste dát zapisování šanci. A když chyby ve vašem režimu neodhalíte na první dobrou vy, rozhodně je odhalí jakýkoli odborník na výživu, se kterým můžete svoje záznamy zkonzultovat. 

10. Užívejte si to 

Je to sice poslední, ale možná nejdůležitější bod z celého našeho seznamu. Přestaňte se trápit, obviňovat samy sebe z předchozích neúspěchů a začněte si celý ten proces užívat. Já vím, že se to snadněji řekne, než se to dělá, ale když to nezkusíte, nic se nezmění. Jakákoli změna je proces, kdy se máte něco naučit, kdy získáváte nové dovednosti i zkušenosti, tak se radujte ze všeho nového a z každého sebemenšího krůčku vpřed. Už to, že jste se rozhodly udělat něco pro sebe je obrovský úspěch, za který byste na sebe měly být pyšné. 

Pořád vám ještě něco vrtá hlavou? Nebo si prostě jenom nejste úplně jisté, kudy se do změny stravování pustit? Dejte mi vědět. Ráda vám pomůžu dosáhnout těch nejlepších výsledků. Jsem si naprosto jistá, že to totiž zvládnete.

Vaše

PS: Jestli už opravdu nechcete nic zkoušet a chcete zažít opravdu změnu na vlastní kůži, pak je kurz Spokojená v jídle a šťastná ve svém těle přesně pro vás. Změní totiž váš pohled nejen na jídlo a hubnutí, ale především na vaše tělo a jeho vnímání. Krok za krokem vás kurzu dovedu ke svobodě a rovnováze v jídle a k přijetí svého vlastního těla, abyste se konečně cítila šťastnější, sebevědomější a plná života.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým přátelům:

Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj!

Jmenuju se Vlaďka

Pomáhám ženám, aby vypadaly dobře zvenku a cítily se co nejlépe uvnitř. Jsem life kouč, lektorka kurzů, výživový poradce a kreativní duše, která musí neustále něco vymýšlet a tvořit. Rukama i hlavou. Rozhodla jsem se, že chci pomáhat dalším ženám na cestě k lepšímu životu a většímu sebevědomí a proto jsem vytvořila projekt #zazivotkrasnejsi.

top články

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Průvodce, jak správně vybírat kosmetiku

Začněte třeba tady...

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Návod, jak okamžitě zrychlit metabolismus

Chcete

něco navíc?

Co takhle pravidelné tipy, bonusy a velká dávka motivace a inspirace? To všechno pro vás totiž mám! Stačí, když mi tu necháte váš mail a všechno budete mít z první ruky. 
Na co všechno se můžete těšit? 
  • každý týden jeden mail 
  • bonusy a návody zdarma (tipy z kosmetiky a péče o pleť, recepty, zdravý životní styl, osobní rozvoj…) 
  • slevové kódy jen pro vás
  • další rady, pokud budete potřebovat s něčím pomoct