fbpx

Jak pečovat o pleť s akné? A mám já vůbec akné?

Jak se mám zbavit akné? A co mám používat za kosmetiku, aby moje pleť byla bez pupínků? To jsou asi nejčastější dotazy, které dostávám, když se mnou někdo začne řešit péči o pleť a chce poradit s výběrem produktů. Jenže! Ve většině případů, jakmile se začnu víc vyptávat, jak ta pleť skutečně vypadá, co se s ní děje a jaké konkrétní produkty daný člověk aktuálně používá, dojdu většinou k závěru, že vlastně vůbec nemluvíme o akné. Rozmohl se nám tady totiž takový nešvar! Každému pupínku na obličeji se automaticky říká akné, i když to s opravdovým akné nemá nic moc společného. Ale zakopanej pes je většinou úplně někde jinde. Nejdřív potřebujete pleť trochu pochopit, najít příčinu a teprve potom řešit, jak s ní máte pracovat a jaké produkty volit, aby péče byla efektivní a opravdu fungovala. Ale pojďme se ještě vrátit na začátek a něco málo si říct právě o akné. Možná konečně zjistíte, že to, co se vám občas objeví na obličeji, nemá se skutečným akné vůbec nic společného. 

Co je vlastně akné a jak vzniká? 

Akné je chronické zánětlivé onemocnění, které velmi úzce souvisí s hormonální rovnováhou. Právě hormony do jisté míry řídí aktivitu mazových žláz a při jejich zvýšené aktivitě dochází k nadprodukci kožního mazu, ucpávání pórů a následně v kombinaci s odumřelými buňkami, nečistotami a bakteriemi ke vzniku různých forem pupínků a zánětů (černé tečky, bílé tečky, papuly, pastuly a další). Nejčastější formou akné je Acne vulgaris, které postihuje většinu mladých lidí v pubertě. Právě v období pubery jsou hormony na vrcholu, dochází také k vyšší produkci mužských hormonů (androgenů) u obou pohlaví, tím i ke zvýšené produkci kožního mazu a následně i ke vzniku pupínků, zánětů a černých teček. Ve většině případů pubertální akné během dospívání zmizí a pleť se zase umoudří. Občas se ale stává, že akné přetrvává až do dospělosti a existují i případy, kdy se akné objevuje až po 25. roku života. Právě souvislost s hormonální rovnováhou samozřejmě způsobuje různé projevy i v období těhotenství, menstruačního cyklu nebo menopauzy. Ale asi tušíte správně, že hormony (a nebo genetika) úplně za všechno nemůžou. A tušíte správně. Hned po nich totiž přichází na řadu množství dalších faktorů, které mohou souviset se vznikem a tvorbou akné. A právě tyhle sekundární faktory by vás měli zajímat nejvíc, protože s těmi můžeme alespoň něco dělat. Patří sem především strava, stres, léky, kouření, mechanické dráždění, ale hlavně! HLAVNĚ! Nevhodná péče o pleť!

Je to akné nebo to není akné? 

Toť otázka. A občas to vypadá, že to je komplikovanější než by se mohlo zdát. Z mojí zkušenosti téměř každý nazývá jeden pupínek na obličeji jako akné. Ale situace je ve skutečnosti trochu jiná. Akné se opravdu klasifikuje jako chronické kožní onemocnění a dělí se hned na několik typů podle věku nebo i podle projevů – od lehké až po těžkou formu, kdy je většina obličeje pokryta hnisavými pupínky a zánětlivými cystami. Ale i v případě lehké formy akné mluvíme o výskytu řady pupínků často nejen v oblasti obličeje (černé tečky, bílé tečky a několik papul). Takže! Najdete-li pár pupínků párkrát během měsíce (a u žen pravděpodobně nejčastěji v období menstruace), rozhodně to není klasické akné! Stejně tak s akné nezaměňujte citlivou pleť nebo alergickou vyrážku, která se projevuje jemnou krupičkou a drobnými pupínky na obličeji. Ani v tomhle případě se nejedná o klasické akné a rozhodně na takovou pleť nepatří produkty určené na aknózní pleť.

Mám pupínky! A co teda s tím? 

Teď už jste možná alespoň trochu rozklíčovali, kde přesně se vaše pleť nachází, takže je čas na nějaká konkrétní doporučení, jak se o pleť starat. Pokud jste se zařadili do kategorie “Mám pupínek párkrát do měsíce a většinou v souvislosti s mým cyklem”, doporučuju pořídit lokální krém na pupínky a ideálně i nějaké kvalitnější čištění pleti nebo čistící masku (pro mastnější typ pleti), kterou do své pravidelné péče zařadíte právě v tomhle období. Moje tipy na produkty najdete pod článkem. 

Máte-li pocit, že se u vás pupínky vyskytují častěji než jen v souvislosti s cyklem a nějakým hormonálním rozkolem (a nepatříte už zrovna do kategorie puberťáků), doporučuju zahájit fázi pozorování a zkusit zapátrat i po tom, kdy se vám pupínky tvoří nejčastěji a zda to nemůže mít souvislost s konkrétním prostředím, potravinami nebo s nějakou změnou ve vašem životě. Uvidíte, že když začnete přemýšlet o celém problému komplexněji, určitě na něco přijdete. Nicméně, za jednu z nejdůležitějších věcí považuju, zrevidovat vaši koupelnu a pravidelný rituál péče o pleť. A začneme hned úplně jednoduchou otázkou. Už vám bylo osmnáct? Pokud ano, základní pravidlo zní: od teď žádné produkty určené primárně na aknózní pleť nesmí překročit práh vaší koupelny (a pokud tam nějaké máte, tak je vyházejte nebo někomu věnujte). Právě tyhle produkty totiž způsobují nadměrné vysušení pokožky a mohou naopak zapříčinit zvýšenou produkci mazových žláz a tím i celkové zhoršení pleti. Snažte se především respektovat potřeby vaší pleti a nastavit si pravidelnou péči, ve které budete mít všechny základní kroky od čištění až po důkladnou hydrataci.

Začněte od základu!

Je v podstatě jedno jaký typ pleti máte, ale čištění je krok, kterému byste měli vždy věnovat největší pozornost. V našem případě, mluvíme-li o problematické pleti, vybírejte především produkty ve formě mycích gelů, pěn nebo čistících emulzí, které budou pleť šetrně čistit, zbavovat ji nečistot, hojit, případně působit protizánětlivě. Bát se nemusíte ani čistících nebo odličovacích olejů, které můžete zařadit v případě dvoukrokového čištění, tzn. že jako první použijete olej na vyčištění a odlíčení a poté ještě pleť očistíte klasickým čistícím gelem. Pleťová voda by měla vždy fungovat pouze jako doplněk na dočištění pórů a ztonizování pleti. Nikdy nepoužívejte samotnou pleťovou vodu nebo tonikum bez předchozího důkladného čištění! Při výběru tonika můžete s velkou výhodou sáhnout po produktech s AHA kyselinami, které s tímto typem pleti dokáží doslova zázraky. Co by vám v rituálu péče o pleť rozhodně chybět nemělo je maska a peeling. To jsou totiž velmi účinné zbraně proti ucpaným pórům, pupínkům i zánětům (jen peeling nikdy nepoužívejte, pokud máte bílé, hnisavé pupínky). U mastnějších typů pleti je můžete libovolně střídat klidně i dvakrát až třikrát do týdne. Věřte mi, udělají za vás velký kus práce.

I problematická nebo mastná pleť potřebuje hydrataci

A tady nastává kámen úrazu. Je to většinou nejčastější chyba, se kterou se setkávám. I problematická a mastná pleť potřebuje hydratovat. Pokud jí totiž správnou hydrataci nedopřejete, spustí pleť obranný mechanismus a začne produkovat ještě víc mazu, který vytvoří na povrchu oličeje ochranný film a zabrání tak dalšímu vysušovaní a dehydrataci. Takže, pokud vám v péči tenhle krok chybí, hned ho tam vražte! Dnes můžete vybírat z nepřeberného množství fluidních přípravků, které velmi dobře hydratují a zanechávají pleť matnou. Pokud už se řadíte do kategorie 25+ doporučila bych zařadit klidně raději hydratační sérum a doplnit pouze lehkým fluidním matujícím krémem. Jestli už pozorujete nějakou tu vrásku v obličeji a nechcete se vzdát anti-aging péče, i v tomhle případě bych doporučila řešit problém vrásek spíše sérem a krém na denní a noční péči bych volila lehčí, ale dostatečně hydratační. A když už mluvíme o sérech, i tomuhle kroku věnujte dostatečnou pozornost. Protože konkrétně třeba sérum s retinolem nebo AHA kyselinami může velmi výrazně zlepšit vzhled problematické pleti a zabránit vzniku pupínků.

Možná se vám to zdá jako věda, ale uvidíte, že když začnete svoji pleti trochu víc naslouchat a nastavíte si pravidelný rituál péče o pleť, který budete dodržovat, už za pár týdnů uvidíte výsledky. Někdy to chce čas, ale především to chce pravidelnost! A hlavně! Zkuste se ubránit pokušení a pupínky nemačkejte!

Jestli si úplně nevíte rady, jak do toho, jaké produkty vybrat a jak je vlastně správně používat, napište a společně určitě něco vymyslíme. Důležité je prostě začít!

Vaše

PS: A tady jsou nějaké moje tipy na konkrétní produkty. Při výběru ale vždy přemýšlejte nad tím, jak bude vypadat celý váš rituál péče o pleť a abyste v něm měli všechny základní kroky.

Lokální krémy na akné a pupínky

Tady pro vás mám dva typy. Neutrogena Clear & Defend gel na ošetření pupínků seženete v každé DM drogerii a pokud jde o poměr cena/výkon, je to skvělá varianta. Lokální přípravek proti akné od Jafry funguje možné o něco málo rychleji a mám vyzkoušeno, že kromě funguje velmi dobře i na opary.

Čištění pleti a masky

V téhle kategorii najdete produktů spoustu. I já mám hned několik oblíbenců a většinou je podle potřeby hodně střídám. Z masek je taková „must-have“ Detoxikační pleťová maska. Je nabitá super ingrediencemi, takže kromě perfektního čištění pleť i skvěle vyživuje a dodá jí potřebné vitamíny. Pokud potřebujete pleť trochu vyhladit, obnovit buňky a chcete zároveň působit na záněty, sáhněte po Vulkanické exfoliační masce. Tu opravdu vřele doporučuju. Umí doslova zázraky. A posledním typem na masku je Bahenní maska s výtažky z mrtvého moře. Je to kombinace jílů s bahnem z mrtvého moře a je to přesně ten typ produktu, který můžete použít i na hnisavou a otevřenou formu akné nebo i na větší plochy jako jsou záda, ruce nebo dekolt. Balení je fakt velké, takže vám vydrží dlouhou dobu. Na každodenní čištění bych doporučila Dr.Jart Dermaclear micro foam, která je založená na zklidňujícím komplexu bylin a hydrogenované vodě z kokosu a v jednom kroku pleť čistí, zklidňuje a hydratuje. Z dalších variant ale neuděláte chybu ani s Royal Boost čistícím gelem nebo s Neutrogena čistící pěnou s kurkumou.

Tonikum a séra

Jestli vás trápí problematická pleť, pupínky, akné nebo třeba i pigmentové skvrny, vřele doporučuju tonikum REN Clean Skincare Ready Steady Glow. Není to nejlevnější záležitost, ale funguje skvěle! A jak jsem se už zmiňovala, chcete-li se zbavit pupínků a akné ideálně vsaďte na sérum, které bude podporovat čištění a obnovu pleti. Takže tady můžete do péče zařadit Speciální kúra s komplexem AHA kyselin a skvěle funguje i Royal Revitalize sérum na rozšířené póry s vitamínem A.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým přátelům:

Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj!

Jmenuju se Vlaďka

Pomáhám ženám, aby vypadaly dobře zvenku a cítily se co nejlépe uvnitř. Jsem life kouč, lektorka kurzů, výživový poradce a kreativní duše, která musí neustále něco vymýšlet a tvořit. Rukama i hlavou. Rozhodla jsem se, že chci pomáhat dalším ženám na cestě k lepšímu životu a většímu sebevědomí a proto jsem vytvořila projekt #zazivotkrasnejsi.

top články

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Průvodce, jak správně vybírat kosmetiku

Začněte třeba tady...

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Návod, jak okamžitě zrychlit metabolismus

Chcete

něco navíc?

Co takhle pravidelné tipy, bonusy a velká dávka motivace a inspirace? To všechno pro vás totiž mám! Stačí, když mi tu necháte váš mail a všechno budete mít z první ruky. 
Na co všechno se můžete těšit? 
  • každý týden jeden mail 
  • bonusy a návody zdarma (tipy z kosmetiky a péče o pleť, recepty, zdravý životní styl, osobní rozvoj…) 
  • slevové kódy jen pro vás
  • další rady, pokud budete potřebovat s něčím pomoct