fbpx

Jak překonat strach a udělat krok vpřed?

Stává se vám někdy, že byste si chtěli splnit nějaký svůj sen, něco zažít nebo se třeba pustit do úplně nového projektu, ale máte pocit, že na to přece nejste dost dobří, nemáte dost zkušeností a nemůže se vám to nikdy povést? Že je těžké udělat první krok, vkročit do neznáma  a vystoupit ze zóny svého pohodlí? Dokážete si sice logicky srovnat v hlavě, že vaše cíle jsou reálné, ale přesto vám v jejich naplnění brání nedostatek sebevědomí, odvahy nebo odhodlání? 

Důvodem, proč často nedokážeme překročit hranici svojí komfortní zóny, překonat pochybnosti a pustit se do něčeho nového nebo neznámého, je náš strach. Strach z neúspěchu, selhání, ze zklamání, ale i ze smrti. Je to vlastně logické. Naše tělo a především náš mozek je od přírody vybaven systémem, který se nás snaží ochránit před nebezpečím, a tak velmi obratně (a často přehnaně) umíme reagovat na stres a potenciální ohrožení. V pravěku nám tenhle mechanismus dost dobře sloužil pro samotné přežití, protože náš mozek dokázal rychle vyhodnotit stav ohrožení a dával tím našemu tělu signál, jestli má bojovat nebo utíkat. Bohužel (nebo bohudík??) v dnešní době se do situace, kdy před vámi bude stát medvěd ohrožující vás na životě, jen horko těžko dostanete, ale reakce našeho mozku fungují pořád stejně.

Situace je ještě o něco horší v tom, že tehdejší medvěd se proměnil v dnešní každodenní a permanentní stres, kterému jsme vystaveni neustále, a tak míváme často pocit, že buď musíme před něčím utíkat nebo s něčím bojovat. A vystoupit z prostoru, kde je pro nás všechno známé, bezpečné a předvídatelné je mnohonásobně těžší. Nicméně to neznamená, že neexistuje způsob, jak svůj strach překonat, překročit svoje limity i zónu pohodlí. 

Jak se pohnout z místa?

Prvotním klíčem k úspěchu je samotné uvědomění, že máte strach, protože dokud si neuvědomíte, že je to právě strach, který vás brzdí, nemůžete s ním nic dělat. Až v okamžiku, kdy si opravdu uvědomíte, že tam je s vámi, můžete začít hledat řešení a popřemýšlet, odkud se bere a jak s ním naložit.

Strach je emoce, kterou nemůžete zničit, ani zapudit, ale můžete s ní pracovat. Nesnažte se strachu zbavit, protože tím mu budete dávat mnohem víc energie a pozornosti a ještě víc ho posílíte. Zkuste udělat pravý opak a strach přijmout. Nechte ho, ať je s vámi, ale nedovolte mu, aby vás paralyzoval. Vzpomeňte si, že je tam jen od toho, aby vás chránil, ale pokud vám nehrozí bezprostřední nebezpečí a nejde vám o život, není důvodem k tomu, aby vám bránil udělat krok vpřed. Tady bude potřeba trocha odvahy, ale ve chvíli kdy uděláte alespoň malý krůček směrem ke svému cíli, budete se hned cítit sebevědomější a jistější sami sebou.

Co vám se strachem může pomoci?

Vždycky je dobré mít po ruce nějakou berličku, která vám může posloužit jako první pomoc. Takže! Jestliže se ocitnete v situaci, kdy s vámi strach cloumá víc, než byste chtěli, zkuste následující tipy:

  1. Zeptejte se sami sebe, z čeho ten strach vlastně je? Možná zjistíte, že je vlastně úplná banalita, a nebo objevíte, že ho máte z nějaké situace z minulosti, která už v přítomnosti nedává žádný smysl. Pokaždé se ale něco dozvíte.
  2. Dýchejte. Zní dost jako klišé že? Ale fakt to funguje. Zkuste to prostě rozdýchat. Dech máte všude a vždycky sebou. Zachránit vás může kdekoli a kdykoli.
  3. Eliminujte spouštěče. Pokud víte, že vám nedělá dobře číst zprávy nebo že vaše kafe s kamarádkou se vždycky zvrhne na několik hodin stěžování si, kdy je vám pak úplně na nic, nedělejte to.
  4. Hýbejte se! Je to stejně ohraná písnička jako s dechem. A úplně stejně dobře funguje.
  5. Buďte k sobě vlídní a laskaví. Když se budete pořád za něco srážet, nikam vás to neposune. Zkuste místo toho hledat pozitivní momenty a úspěchy ve svém životě. Tam, kam budete upínat svojí pozornost, tam to poroste. Však to znáte. 🙂

Překonávání vlastních hranic a posouvání limitů je jen o nastavení naší mysli. A jak řekl už kdysi Henry Ford “Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že něco nedokážete, v obou případech máte pravdu.” Vaše myšlenky mají neuvěřitelnou sílu a když se naladíte na víru v sebe samé, budete se soustředit na úspěch a svoji silnou vůli, začnou se dít divy. Nenechte se zastrašit ostatními, odradit okolnostmi a nedovolte myšlenkám o sobě pochybovat. Když se zaměříte na přesvědčení, že můžete uspět a že dokážete dojít do svého cíle, výsledky se rozhodně dostaví. Možná se vám to nepovede hned, možná budete muset cestou někde odbočit nebo zvolit jiný směr, možná i po cestě uděláte nějakou chybu, ale tohle všechno jsou cenné zkušenosti, které vás učí a posouvají vpřed. Díky každé takové lekci budete mnohem silnější a až se budete pouštět do něčeho nového příště, půjde vám to už mnohem snáz. Budete totiž přesně vědět, jak na to

Jak se vám daří zvládat strach? Umíte s ním pracovat nebo vás spíš paralyzuje? A máte nějaké svoje osvědčené tipy, jak ho zvládat?

Vaše

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým přátelům:

Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj!

Jmenuju se Vlaďka

Pomáhám ženám, aby vypadaly dobře zvenku a cítily se co nejlépe uvnitř. Jsem life kouč, lektorka kurzů, výživový poradce a kreativní duše, která musí neustále něco vymýšlet a tvořit. Rukama i hlavou. Rozhodla jsem se, že chci pomáhat dalším ženám na cestě k lepšímu životu a většímu sebevědomí a proto jsem vytvořila projekt #zazivotkrasnejsi.

top články

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Průvodce, jak správně vybírat kosmetiku

Začněte třeba tady...

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Návod, jak okamžitě zrychlit metabolismus

Chcete

něco navíc?

Co takhle pravidelné tipy, bonusy a velká dávka motivace a inspirace? To všechno pro vás totiž mám! Stačí, když mi tu necháte váš mail a všechno budete mít z první ruky. 
Na co všechno se můžete těšit? 
  • každý týden jeden mail 
  • bonusy a návody zdarma (tipy z kosmetiky a péče o pleť, recepty, zdravý životní styl, osobní rozvoj…) 
  • slevové kódy jen pro vás
  • další rady, pokud budete potřebovat s něčím pomoct