fbpx

7 tipů, jak zvednout svoje sebevědomí

Máte někdy pocit, že když se rozdávalo sebevědomí někdo byl ve frontě dvakrát a na vás se řada nedostala? Pravda je ale taková, že jsme úplně všechny začínaly s naprosto stejnou výbavou. Každá z nás se narodila jako jedinečná a originální bytost, která o sobě nepochybuje. Jako děti jsme svět vnímaly úplně jinak. Věřily jsme, že všechno je možné. Klidně jsme tisíckrát spadly na zem, než jsme se naučily chodit. Nenechaly jsme se odradit. Věřily jsme, že to dokážeme.

Jenže postupem času jsme začaly víc a víc slýchat věty: „Musíš dělat tohle, protože…, nesmíš dělat tamto, protože…, měl bys být taková, protože…“ Častěji a častěji přicházeli chvíle, situace a lidé, kteří nás nutili o sobě pochybovat. A tak se v nás všechno začalo měnit. 

Důležité ale je, abyste pochopily, že na znovunalezení sebevědomí a víry v sebe samé, neexistuje žádná kouzelná pilulka. Jedinou možností, jak si začít znovu věřit, je na sobě pracovat. Výhodou je, že začít můžete hned teď. Nezáleží na tom, kolik máte peněz, jakou máte práci nebo kolik vám je let. Osobní rozvoj je disciplína přístupná úplně každému. Má to ale jednu velkou nevýhodu. Pracovat na sobě, přemýšlet, hledat možnosti a pouštět se do nových situací prostě bolí. A tak to raději někdy vzdáme rychleji, než stihneme pořádně začít. 

Ale věřte mi! Pokud se chcete posunout vpřed a cítit se lépe, trocha té práce a úsilí za to vážně stojí. Nemusíte hned uběhnout maratón, stačí, když půjdete pomalu. Krůček po krůčku. Jako když se učíte znovu chodit. A aby vám to šlo lépe, sepsala jsem vám sedm tipů, které by vám ten start mohly usnadnit. 

1. Vezměte na milost tužku a papír 

Ne nadarmo se říká, že jakmile se tužka dotkne papíru, začnou se dít kouzla. Zkuste to! Věnujte si každý den pár minut a začněte zapisovat svoje myšlenky. V okamžiku, kdy uvidíte černé na bílém, co všechno se vám honí hlavou, možná objevíte i to, odkud se vaše pocity méněcennosti berou a čím se spouští. Rozhodně je to dobrá a rychlá cesta, jak najít řešení, kudy z toho ven. Až budete mít zaznamenané vaše myšlenky a pocity, zapište si i to, co se vám daný den povedlo. Nemusíte každý den zachránit svět nebo vymyslet převratný objev, hledejte maličkosti. Dejte si za cíl, že každý den najdete alespoň tři. Naučíte se tak vaší mysl systematicky trénovat, aby se zaměřovala především na pozitivní věci, a ne na ty negativní. Funguje to na 100%! 

2. Najděte si spojence 

S jakými lidmi se stýkáte nejčastěji? Máte kolem sebe pozitivně naladěné jedince? Nebo to většinou vypadá tak, že když jdete na kafe s kámoškou, řešíte většinu času, co vám nebo jí nejde, nefunguje, jak je svět nespravedlivý a že je všechno vlastně úplně na nic? Pokud s vámi poslední věta trochu rezonuje, ruku na srdce. Pomůže vám takové setkání? Zlepší vám to náladu nebo se pak cítíte úplně pod psa a je vám možná ještě hůř než před tím? Pokud se chcete posunout vpřed a něco ve svém životě změnit, měly byste taková negativní setkání eliminovat a obklopit se lidmi, kteří pro vás budou motivací, budou vás něčím inspirovat a podporovat na vaší cestě. Od těch se můžete naučit čerpat pozitivní energii a dobrou náladu. Takoví lidé vám dají naději.

3. Ty nejlepší věci se dějí mimo vaši komfortní zónu 

Tohle může být trochu náročnější, ale věřte mi, je v tom velká pravda. Nic vás neposune vpřed tak, jako když uděláte něco, z čeho máte strach nebo obavu. Už Eleanor Roosvelt říkala: “Každý den udělejte něco, co vás děsí.” A měla pravdu. Funguje to totiž opravdu geniálně. Nemusí jít o nic složitého, takže nevymýšlejte operaci mozku. Ale měla by to pro vás být trochu výzva. Zkuste to a uvidíte, že po každém takovém počinu se budete cítit zase o něco silnější. 

4. Nesrovnávejte se 

Zapomeňte na pohádky a přestaňte řešit, kdo je na světě krásnější, úspěšnější a šťastnější. Jenom se tím okrádáte o svůj drahocenný čas a váš vlastní život. V dnešním světě sociálních sítí, nablýskaných obrázků a filtrů, můžeme snadno získat pocit, že život většiny ostatních je mnohem růžovější než náš. A to se zdaleka netýká jenom srovnávání na sociálních sítí. Přes práh nikomu nevidíte a i kamarádka, o které si myslíte, že má snový život, může prožívat naprosté peklo. Já si tohle zažila na vlastní kůži. Kolikrát jsem totiž podobnou větu slyšela. Kolikrát měli lidé kolem mě pocit, jak báječný život mám. A já mezitím řešila s manželem miliónové dluhy, žili jsme s dítětem v mikrobytě o rozloze 30m2 bez pračky a o dovolené jsme si mohli nechat leda tak jenom zdát. Ale jsou zkrátka věci, které nechcete křičet do celého světa. Proto myslete na to, že zdání někdy klame a nic nemusí být tak, jak se na první pohled zdá. Když se přestanete porovnávat s ostatními budete mít mnohem víc času na svůj vlastní život a otevřete tak prostor novým věcem a výzvám, které vás v životě čekají. 

5. Používejte afirmace 

Už se vám někdy stalo, že to, na co jste neustále myslely, se vám opravdu splnilo? Síla myšlenky i slova má obrovskou sílu. Na co soustředíte svoji mysl a energii, to k sobě přitahuje. To je zákon Vesmíru. Ať už tomu věříte nebo ne. Takže, když si pořád dokola budete opakovat, jak jste úplně nemožná, nic vám nejde, život je nespravedlivý, tak to tak prostě bude. Co kdybyste to zkusily obráceně? Pozitivní tvrzení neboli afirmace dokáží při správném používání náš mozek přeprogramovat. Je to ten nejsnadnější způsob, jak můžete změnit svůj vnitřní prostor k lepšímu a naučit se víc přijímat, mít se víc ráda a dodat si větší sebevědomí. A zase! Nemusíte vymýšlet nic složitého! Začněte jednoduchými větami jako např.: “Přijímám se taková, jaká jsem. Mám ráda svoje tělo. Věřím sama sobě, ve svoje schopnosti a dovednosti. Každý den se učím něco nového. Peníze ke mě přicházejí snadno a rychle. Jsem tvůrcem svého života…” Pamatujte, co říkáte a jakou energii vysíláte, to se k vám vrací. 

6. Pečujte o své zdraví a vzhled 

Sebevědomí určitě neznamená mít předepsanou velikost kalhot, ale je naprosto jasné, že když se budete cítit dobře zvenku, budete se mnohem lépe cítit i uvnitř. Tak to prostě je. Pečovat sami o sebe, o svůj vzhled a zevnějšek není povrchní. Je to normální. Protože když se cítíte hezky zvenku, automaticky přichází větší pocit sebejistoty uvnitř. Lépe se vám pak komunikuje s lidmi, mnohem méně se stydíte, nebojíte se projevit a častokrát dostanete i kompliment od svého okolí. Jenom si to zkuste představit. Jaké by to bylo…? Častokrát jsem si to ověřila u svých klientek a studentek mých kurzů, se kterými řeším péči o pleť nebo stravování. Vždycky, když začnou dělat něco pro sebe, zlepší se jejich pleť, zhubnou pár kilo nebo si jen upraví stravování, aby se cítily dobře ve svém těle, okamžitě se to projeví na jejich sebevědomí. Začnou se zkrátka mít o něco radši. A co je možná ještě důležitější? To, jak pečujete o svůj zevnějšek (minimálně pokud jde o péči nebo stravování) dost významně souvisí i s vaším zdravím. Takže? Už to nezní tak povrchně, že? 

7. Tak už to zkrátka udělejte! 

Ne, nic se nestane AŽ. Takže si přestaňte říkat, že až zhubnete, až si najdete lepší práci nebo až budete mít víc peněz. Život se děje teď a tady. Nečekejte AŽ bude ten pravý čas. Mohlo by se vám totiž stát, že vám celý život proteče mezi prsty a ta správná doba nebo situace nikdy nepřijde. Vždycky totiž bude existovat důvod, proč něco neudělat. Pokud po něčem toužíte, něco chcete, máte svůj cíl, začněte na něm pracovat hned. Znáte to. Je mnohem jednodušší to zkusit než celý život litovat toho, že jste neudělaly nic. 

Moc bych si přála, aby vám všechny tyhle rady byly k užitku a pomohly vám k lepšímu životu i většímu sebevědomí. A jestli jste rozhodnutá, že pro sebe chcete udělat ještě něco víc a opravdu byste na svém sebevědomí chtěla trochu zapracovat, ráda vám v tom pomůžu.

Vaše

Líbil se vám článek? Řekněte o něm svým přátelům:

Facebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj!

Jmenuju se Vlaďka

Pomáhám ženám, aby vypadaly dobře zvenku a cítily se co nejlépe uvnitř. Jsem life kouč, lektorka kurzů, výživový poradce a kreativní duše, která musí neustále něco vymýšlet a tvořit. Rukama i hlavou. Rozhodla jsem se, že chci pomáhat dalším ženám na cestě k lepšímu životu a většímu sebevědomí a proto jsem vytvořila projekt #zazivotkrasnejsi.

top články

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Průvodce, jak správně vybírat kosmetiku

Začněte třeba tady...

STÁHNĚTE SI ZDARMA

Návod, jak okamžitě zrychlit metabolismus

Chcete

něco navíc?

Co takhle pravidelné tipy, bonusy a velká dávka motivace a inspirace? To všechno pro vás totiž mám! Stačí, když mi tu necháte váš mail a všechno budete mít z první ruky. 
Na co všechno se můžete těšit? 
  • každý týden jeden mail 
  • bonusy a návody zdarma (tipy z kosmetiky a péče o pleť, recepty, zdravý životní styl, osobní rozvoj…) 
  • slevové kódy jen pro vás
  • další rady, pokud budete potřebovat s něčím pomoct