Já vím, já vím. Už se sice blíží konec léta a možná že většina z vás už má dávno po dovolené, ale přesto mám pocit, že téma opalování a správné péče a ochrany proti slunečnímu záření si tady zaslouží svoje čestné místo. Ono totiž nejde jen o ochranu během léta, ale samozřejmě i během zimy, obzvlášť jestli třeba často vyrážíte do hor a nebo cestujete za teplem celoročně (teď teda ťukám jooo, abych to nezakřikla…). A i když necestujete, je potřeba celoročně používat krémy s SPF faktorem, které chrání vaši pleť před negativními vnějšími vlivy a UV zářením (ano, UV záření tu máme i když slunce úplně nepálí), protože je to jediný způsob, jak zabránit vzniku pigmentových skvrn a předčasného stárnutí kůže.
Než se pustíme do konkrétností na co si dát při výběru sluneční péče pozor a jak vlastně tyhle produkty správně používat (ano, má to svá specifika), pojďme si hned na začátek říct nějaká fakta.
Ať chcete nebo ne, bez slunce a slunečního záření by to zkrátka nešlo. Je pro nás životně důležité nejen jako zdroj energie (a dobré nálady), ale pro lidské tělo je také katalyzátorem pro tvorbu vitamínu D. Jenže, jak už to tak v životě bývá, čeho je moc toho je příliš, takže i tenhle nepostradatelný zdroj dokáže napáchat pěknou škodu a pro člověka se může stát opravdovým nepřítelem. Že sluneční záření způsobuje stárnutí pleti, poškozuje spodní vrstvy pokožky, urychluje tvorbu pigmentových skvrn, to všechno jste už určitě slyšeli stokrát. Jenže krom toho všeho taky dokáže velmi výrazně snížit imunitu a při nedostatečné ochraně způsobit i horší věci včetně nevratného poškození kůže. Takže otázkou zůstává, proč vlastně máme pořád trochu problém se dostatečně chránit?
Podle mě je důvodů hned několik. Někdo zkrátka nemá pocit, že to potřebuje, někdo možná neví, jak na to, ale jedním z těch hlavních důvodů, se kterým se já nejčastěji setkávám právě u žen, je to, že se chtějí hlavně opálit. Přiznávám, doba pokročila a jsme (alespoň podle mě) trochu zodpovědnější než před lety, ale pořád máme nějaké mezery. Takže strategie ‘Namažu se tady Nubianem z drogérky (proti dorgérce nic nemám, ale proti oleji s SPF 6 rozhodně ano) a budu krásně hnědá a opálená coby dup’ je dost podobná tomu jako kdybyste řekli ‘Půjdu dvakrát do fitka a pět kilo bude dole’. Takhle to zkrátka bohužel nefunguje (pokud teda nejste zrovna fototyp 4 a máte snědou kůži odjaktěživa). Realita je pak taková, že pokožka se mnohem rychleji (a celkem snadno) spálí a následně oloupe. A opálení je to tam. Naopak, pokud sáhnete po kvalitním a voděodolném přípravku s dostatečně vysokým ochranným faktorem obohaceným o další výživné látky, k opálení a hnědnutí pokožky bude docházet pozvolna, ale bude také mnohem trvanlivější. Takže? Jakou strategii zvolíte na příště?
Co vlastně znamená SPF a jak tomu mám rozumět?
Pojďme se teď trochu podívat na čísla. Dřívější sunscreeny se zaměřovaly jenom na spektrum UVB záření, dnes je ale povinností, aby přípravky pokrývaly i část UVA spektra. Na první pohled jsou totiž zrádnější UVB paprsky, které nesou na vině akutní a přímé poškození DNA kožních buněk. Zatímco UVA záření způsobuje “jen” již zmíněné oslabení imunity, tvorbu volných radikálů a předčasné stárnutí kůže, ale z dlouhodobého hlediska dokáží způsobit zásadní poškození. Ideální poměr ochrany UVA:UVB by v opalovacích prostředcích měl být 1:3. Číslo, které udává hodnotu SPF neboli ochranný faktor určuje maximální délku pobytu na slunci bez rizika, než dojde k jejímu poškození vlivem slunečního záření. Předpokládá se, že člověk vydrží na slunci bez jakékoli ochrany maximálně 15 minut, aniž by jeho pokožka zrudla. U velmi citlivých typů je to dokonce jen 10 minut. A číslo ochranného faktoru udává, kolikrát déle po namazání můžete pokožku vystavit slunečnímu záření. Je to jednoduchá matematika, stačí vynásobit patnáct minut číslem SPF a hned víte, jak dlouho smíte zůstat na slunci. Teď už jen stačí to správně dodržovat! Mimochodem, tohle počítání se vám bude hodit rozhodně u dětí!
Chemický nebo fyzikální filtr? Který z nich je vlastně lepší?
Sluneční filtry obsažené opalovacích krémech se dělí na dvě skupiny: chemické a fyzikální. Chemických je schválených hned několik (např. oxybenzone, benzofenone, oxyphenone, octinoxate, octisalate, cinoxate, aminobenzoic acid, amiloxate či enzacamene) a jejich funkce spočívá v tom, že se musí nejdříve do kůže absorbovat, následně sluneční záření pohlcují a to se až v kůži přeměňuje do formy tepla nebo fluorescence. Takže dochází k reakci s pokožkou! Naopak fyzikální (minerální) filtry se do kůže nevstřebávají, zůstávají na jejím povrchu a sluneční záření pouze odráží. V tomhle případě k žádné reakci s pokožkou nedochází. A teď jedna zásadní věc, kterou byste měli mít na paměti při používání opalováků! Fyzikální filtry působí okamžitě jakmile se natřete, ale přípravky s obsahem chemických filtrů začínají účinkovat až po 30 minutách od jejich aplikace. Na to je potřeba myslet.
Všeobecně jsem zastáncem výběru opalovacích produktů, které obsahují spíše minerální filtry, které jsou přírodní. Jedinou výjimkou, kdy volím i kombinaci s chemickými jsou přípravky na obličej, protože zkrátka více fungují a mají lepší textury. Mezi nejběžnější fyzikální filtry patří oxid titaničitý (titanium dioxide, TiO2) a oxid zinečnatý (zinc oxide, ZnO). Ty pokožku nedráždí ani nealergizují a jsou naprosto bezpečné. Oxid zinečnatý dokáže pokrýt spektrum UVA i UVB, oxid titaničitý bohužel většinu spektra UVA vůbec nepokryje, proto si vždy na obalu hlídejte, aby u konkrétního produktu bylo specifikováno, že chrání proti UVA i UVB (to platí samozřejmě u všech produktů). Oba tyto filtry mají ale jednu velkou nevýhodu. Jsou totiž dost hutné a jejich textura je hodně bílá, takže ve většině případů zůstává na povrchu kůže lehce bělavý povlak (a to většině lidí hodně vadí). Dětem do jednoho roku by chemický filtr vůbec neměl přijít na kůži a je potřeba výběru toho správného produktu věnovat trochu víc pozornosti. Před nějakou dobou byste čistě přírodní opalovák s SPF 50 ještě nekoupili, ale doba i technologie trochu pokročili a když budete trochu hledat, tak najdete. V přírodních produktech totiž často uvidíte kombinaci fyzikálních filtrů s přírodními oleji, které poskytují přirozenou ochranu proti slunci, a dají se tak najít produkty i s SPF 50.
Na co si při výběru dávejte ještě pozor jsou nanočástice. Jsou to tak malé molekuly, že mohou projít i těmi nejhlubšími vrstvami kůže až do krevního řečiště a způsobit v těle pěkné problémy. Každý výrobce má ale povinnost tuto informaci uvádět na obale, takže to snadno poznáte.
A na co ještě myslet při výběru?
Při výběru opalovacích přípravků byste vždy měli zvážit, jak a kde je budete používat. Zda se chystáte na pláž a čeká vás dlouhodobý pobyt na slunci nebo je potřebujete pro běžný denní režim a krátkodobý pobyt venku. Další faktory, které jsou ale možná ještě mnohem důležitější jsou: fototyp kůže, její citlivost a individuální potřeby. Myslete na to, že na pleť patří trochu jiné přípravky než na tělo. Vrchní vrstva pleti má totiž menší buňky než pokožka jinde na těle a má tudíž nižší ochrannou bariéru. Obsahuje také více mazových žláz a pórů, je slabší a hlavně je vnějším negativním vlivům vystavena nepřetržitě. Ochranný faktor by tedy měl být vždy vyšší a ideální je, když zvolíte produkty, které jsou obohacené o další vitamíny a antioxidanty, které pomáhají pleť chránit. Nezapomeňte také, že ochranné faktory se nesčítají! Pokud tedy používáte běžný denní krém s SPF 15 a máte třeba make-up s SPF 20, vaše pleť bude chráněná faktorem 20. Naopak když si pořídíte pleťový krém s SPF 50 (a nebo ho klidně nanesete přes vaší každodenní hydratační péči) máte vyhráno a nemusíte už hledat SPF v make-upu nebo tónovacím krému.
Sluneční záření se vážně nevyplatí podceňovat. Je mnohem intenzivnější a zrádnější než tomu bylo před několika lety, takže všechny argumenty o mazání indulonou vymažte z hlavy. Kůže je největší orgán lidského těla a měli bychom se o něj náležitě starat. Tak do toho!
A pokud byste k tomu měli nějaké další dotazy, nebojte se napsat a zeptat. Tady nebo klidně na facebooku nebo instagramu. Ráda pomůžu a odpovím. 🙂
Vaše
PS: Ještě kdyby vás zajímaly produkty na fotkách, tak Alverde pravděpodobně znáte. Je to přírodní kosmetika a seženete ji v každé DM drogerii. Konkrétně tenhle produkt je ještě obohacený o další vitamíny a výživné látky.
Další přípravky na fotce jsou od značky Jafra Cosmetics, kterou já používám už roky a jsou to jedny z mých nejoblíbenějších produktů. Právě kvůli složení, které je obohacené o vitamíny, antioxidanty a přírodní výtažky, které pomáhají regenerovat, hydratovat a eliminovat pigmentové skvrny. Oba tyto produkty jsou určené primárně na pleť. Žlutý Royal Boost má SPF 30, je vhodný pro mastnější pleť a chrání krom UV záření i před negativním modrým světlem vyzařujícím z obrazovek a displejů. Druhý je opalovací krém na obličej s SPF 50, který obsahuje speciální výživný komplex a působí i preventivně proti stárnutí. Pro fajnšmekry mám ještě jeden tip v podobě produktu, který je skvělý i jako podkladový krém a krom ochrany před sluncem funguje především jako anti-aging péče. Je to Royal Revitalize ochranný fluid.