Citlivá, alergická nebo podrážděná. Nemluvím sice o povaze, ale když se nad tím trochu zamyslíte, tak pleť, která není v kondici a označujeme jí jako citlivou, se vlastně chová úplně stejně jako kdybyste mluvili o protivné kámošce. Málo co jí sedí, spousta věcí jí vadí, často vlastně ani nevíte co konkrétně, a je dost těžké odhadnout, jak bude vlastně reagovat. Citlivá pleť je opravdu dost nevyzpytatelná. Během posledních let neustále přibývá více a více žen, které označují svojí pleť jako citlivou a podle posledních studií se dokonce uvádí, že se tohle téma týká zhruba 70% z nás. Jak je to možné a čím to vlastně je, že naše pleť se v průběhu let i života mění?
Na začátek je potřeba si říct, že je třeba rozlišovat dvě zásadní věci. A to, jestli je vaše pleť opravdu dlouhodobě citlivá, nebo zda je takzvaně senzibilizovaná, což znamená, že pouze přehnaně reaguje na vnější podněty. Ať v tom máte trochu víc jasno, pojďme si to ještě trochu víc rozebrat.
Citlivá pleť je v zásadě daná geneticky a souvisí primárně s narušenou funkcí a schopností regenerace svrchní kožní bariéry. Je hodně jemná, má sklony k červenání, často se u ní vyskytují popraskané červené žilky, suchá místa až šupinky. Velmi často se u takové pleti objevují další kožní problémy jako ekzém, růžovka nebo další dermatitidy.
Jako senzibilizovaná neboli přecitlivělá pleť by se dal označit spíše akutní stav, kdy si pokožka prošla nějakým podrážděním. Může to být reakce na slunce, vnější vlivy, alergie na potraviny nebo léky, ale nejčastějším spouštěčem bývá reakce na nevhodné ingredience v kosmetických přípravcích. Takový stav se pak velmi často projevuje pálením, svěděním nebo i vyrážkou a pupínky. Samozřejmě, že tenhle stav může být projevem i skutečně citlivé pleti, ale pokud patříte do skupiny, kdy jste velkou část svého života žádné kožní problémy neměli, znamená to, že vaše pleť opravdu jen reaguje na něco, co se jí nelíbí. Pak jen stačí odstranit příčinu, dopřát pleti regeneraci pro zahojení vrchní kožní bariéry a máte vyhráno. Mimochodem, v tomhle období, kdy jsme nuceni nosit roušky a někdo v nich musí opravdu pobývat většinu dne, bude tenhle problém trápit spoustu lidí. A protože tady pravděpodobně nemůžete úplně odstranit příčinu (což je samozřejmě rouška), je potřeba nastavit trochu šetrnější a úspornější program péče o pleť.
Než se pustíme do konkrétních tipů, jak se o takovou pleť starat, mám pro vás ještě jednu důležitou poznámku. Citlivá nebo v našem případě spíš přecitlivělá (nebo podrážděná) totiž není typ pleti. Takovou se může stát jakákoli pleť, od mastné a problematické nevyhýbaje. Ani pleť s akné není žádnou výjimkou. Tak to jen pro pořádek.

A jak teda o citlivou pleť správně pečovat? Držte se následujících pěti zásad!
První pomoc
Pokud je vaše pleť v akutním stavu a řešíte situaci, kdy je hodně podrážděná, červená nebo se u vás dokonce objevila vyrážka, doporučuju zařadit následující týdenní až dvoutýdenní úsporný režim pro celkové zklidnění a regeneraci. Vyřaďte všechny přípravky a nechte si ve vaší rutině jenom šetrnou čistící emulzi a výživný hojivý krém (ideálně s obsahem přírodních vosků nebo bambuckého másla). Tyhle dva produkty a kroky budete provádět každé ráno a každý večer. Vždy pleť dobře vyčistíte, omyjete vlažnou vodou a následně natřete vrstvou krému. Až se bude vaše pleť cítit opět v kondici (dejte tomu týden až dva), můžete začít postupně zavádět další produkty. Držte se opět pravidla, každý týden jeden další produkt.
Ať je to jednoduché!
Základní pravidlo u citlivé pleti zní “Keep it simple”. Čím jednodušší to bude, tím lepší. Co to znamená? Když vybíráte nějaký produkt péče o pleť, mrkněte vždycky na informace o složení. Kolik tam těch složek je? Jestli před sebou máte seznam, který je dlouhý přes půlku krabičky, ruce pryč. Složení produktů pro citlivou pleť by mělo být co nejjednodušší. To znamená, co nejmíň ingrediencí ve složení. Čím víc složek tam je, tím je větší riziko, že vám něco nesedne. Stejné to je s množstvím produktů. Pokud vaše pleť není opravdu dobře naladěná, ať je produktů, které na ní dáváte, co nejméně. Myslete chytře a hledejte takové přípravky, které dokáží hrát víc rolí najednou, třeba hydratační péči, která bude zároveň pleť rozjasňovat, nebo denní krém, který už obsahuje i SPF.
Odstraňte spouštěče
Jsou ingredience a produkty, kterým by se citlivé typy měly rozhodně vyhnout. Mezi ty nejzásadnější patří především tyto konkrétní složky:
- Alkohol a některé jeho deriváty (ethyl alcohol, t-butyl alcohol, isopropyl alcohol)
- Sodium lauryl sulfate, Sodium laureth sulfate (SLS, SLES)
- Umělá barviva a parfemace
- Parabeny
- Aceton
Pokud vy osobně víte, že vám nějaká konkrétní složka nesedí nebo že jste na nějakou konkrétní ingredienci měli někdy v minulosti alergickou reakci, vyhněte se jí. Pleť si dost pamatuje a nemá smysl to v tomhle případě moc pokoušet.
Ingredience, které pomáhají
U citlivé pleti je největší problém narušená vrchní hydrolipidová vrstva. Můžete si to představit jako tenkou vrstvu, ve které se vytvoří mikrotrhlinky a praskliny, kterými se do pleti dostává mnohem víc alergenů a dalších cizích složek z vnějšího prostředí. Ty pak pleť dráždí a způsobují nepříjemné pocity a poškození. Cílem je tuhle vrstvu především zregenerovat a následně pokožku zklidnit, hydratovat a vyživit. Složky, které vám k tomu pomohou jsou konkrétně tyto: aloe vera, allantoin, sójové extrakty, bambucké máslo, mandlový olej, bisabolol, oves, pšeničné proteiny, přírodní vosky (včelí, karnaubský, kandelia), výtažky z růže, probiotika. Všechny tyhle látky vám pomohou pleť stabilizovat, podpoří hojení, dodají ochranu a posílí právě svrchní hydrolipidovou vrstvu.
Restartujte svoji rutinu
To nejdůležitější, co citlivá pleť potřebuje je šetrné a pravidelné čištění, zklidnění, dostatečná hydratace a především opět již zmíněná regenerace svrchní hydrolipidové membrány. Na čištění jsou nejvhodnější jemné emulze nebo čistící mléka, které vždy používejte v kombinaci s vodou. Rozhodně na čištění nedoporučuju používat vatové tamponky! Ty vám na pleti můžou udělat ještě větší paseku. Využít můžete třeba i konjakové houbičky, které podporují přirozený proces čištění. Pokud vám nesedí tonikum, klidně ho vynechejte. Pleťová voda může opravdu někdy spíš dráždit a vysušovat, takže pokud je to zrovna váš případ, zvolte spíš zklidňující vodu ve spreji. Skvěle fungují i květové vody. Určitě by vám neměla chybět hydratační péče, která bude zároveň i zklidňovat a dodávat potřebnou výživu. A pro ještě lepší zklidnění a větší regeneraci nezapomínejte na pleťové masky, které jsou pro citlivou pleť rozhodně “must-have”. Pokud chcete řešit nějaký specifický problém jako jsou pigmentové skvrny nebo třeba anti-aging péče, jděte cestou séra. Vyhýbat se nemusíte ani retinolu nebo vitamínu C, ale musíte být více obezřetní. Tyhle složky na pleti občas trochu štipkají nebo způsobují lehké brnění, které je normální. Nesmí vás ale pleť pálit. Tady neexistuje univerzální rada, musíte zkrátka zkoušet. Pokud ale při používání cítíte trochu nepříjemné pocity, používejte sérum nejdříve třeba 2x týdně a postupně zvyšujte frekvenci. Dáte tak vaší pleti prostor a čas si víc zvyknout.
Citlivá pleť a jakékoli podráždění potřebují především čas. Tak si ho dejte. A nevzdávejte se hned při prvním neúspěchu.
Držím palce! A kdybyste k tomu měli nějaké další dotazy, jsem tu pro vás!
Vaše